۱۳۹۷/۰۹/۲۱

آباده در میان ۲۸شهر برتر صنایع دستی جهان/ منبت آباده جهانی شد

محمد اسدالهی افزود: ابداع حکاکی روی چوب یا همان منبت ازشهر آباده آغاز شده و به همین دلیل منحصر به فرد است و این هنر دست در طرح و نقش و نوع انجام کار نظیر ندارد.

فرماندار با بیان اینکه آباده از دیرباز مهد فرهنگ و هنر بوده است، گفت: با نگرشی به پیشینه تاریخی، فرهنگی و هنری شهرستان آباده و آثار تاریخی به جای مانده از دوران‌های گذشته، به خوبی می‌توان دریافت که آباده از روزگاران کهن، مهد پرورش هنرمندان و صنعتگران کارآمد و چیره‌دست بوده است.

🔸محمد اسدالهی افزود: ابداع حکاکی روی چوب یا همان منبت ازشهر آباده آغاز شده و به همین دلیل منحصر به فرد است و این هنر دست در طرح و نقش و نوع انجام کار نظیر ندارد.

🔸وی با بیان اینکه در سال 95 گواهی های مختلفی نظیر گواهی ثبت نشان جغرافیایی ملی و بین المللی منبت آباده و گواهی ثبت فنون اجرای منبت این شهر در فهرست آثار ناملموس میراث فرهنگی کشور کسب شده است، اظهار کرد: در سال 95، پرونده ثبت آباده به عنوان شهر ملی و جهانی منبت به شورای راهبردی صنایع دستی کشور ارسال شد که پس از پیگیری های صورت گرفته، در سال 97، این شهر به عنوان شهر جهانی و ملی منبت معرفی شد.
🔸فرماندار آباده با اشاره به کسب 17نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی، پنج نشان زرین جشنواره فجر در رشته منبت آباده، گفت: این شهرستان دارای 150 کارگاه منبت کاری (خانگی و تجاری) و بیش از پنج هزار نفر هنرمندان منبت کار است.
نماینده مردم آباده در مجلس در تشریح روند ثبت منبت آباده در شورای جهانی صنایع دستی گفت: ثبت شهرهای جهانی از سال 2014 در دنیا از طریق شورای جهانی صنایع دستی شکل گرفته است که به صورت هر ساله از طریق مناطق پنجگانه صنایع دستی به وسیله ارزیابی از سوی داوران بین المللی در دنیا شکل می گیرد.
🔸 دکتر رحیم زارع با بیان این که در حال حاضر 28 شهر در دنیا به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی ثبت شده است افزود: امسال ارزیابان بین المللی شورای جهانی صنایع دستی از کشور های هند، کویت، عمان و یک ارزیاب از ایران از شهرستان آباده بازدید بعمل آوردند.

🔸وی افزود: پس از بررسی‌های انجام شده، از سوی شورای جهانی صنایع دستی، نام شهر آباده به عنوان شهر جهانی منبت ثبت شد.

🔸نماینده مردم آباده در مجلس از حمایت و همراهی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، قدردانی و اضافه کرد: این موفقیت را مرهون همراهی استاندار و معاونان استانداری فارس، فرماندار آباده، مسولان و مدیران شهرستانی و بالاخص تلاش هنرمندان منبت کار آباده می دانیم.


 


منبع : Abadeh.farsp.ir

کد خبر : 70098
تعداد بازدیدها : ۶۸
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است