آباده دیاری است کهن در شمال فارس که برگرفته از واژه آپاتیه به معنای دایر ، مسکون و پرجمعیت و با اضافه ه به آخر آن محل آباد را می رساند که به استناد کاوشهای باستان شناسی سکونت در محدوده فعلی آباده به هزاره اول قبل از میلاد بر می گردد در دوره هخامنشی کردهای چادر نشین نخستین کسانی بودند که در دشتهای حدفاصل آباده و اصفهان اسکان یافتند . وجود قنوات متعدد که بیشتر آنها امروز به خشکی گرائیده اند نشان از سخت کوشی مردمانش در گذشته های دور دارد که با عرق جبین  ، کد یمین  و با وسایل ابتدایی آب را از اعماق بر روی زمین جاری ساخته و با خاک در هم آغشته و محلی معمور به وجود آوردند و وسیله امرار معاش خویش ساخته اند . وجود قلعه قدیمی ایزدخواست و قصر بهرام گور سورمق آثار تمدن و شهرنشینی دیرین آن را گوشزد می نماید در دوره صفویه و زندیه همزمان با حضور شاه اسماعیل سوم شهر آباده در مسیر جدیدی از پیدایش ویژگیهای شهرنشینی قرار گرفت و اولین ساخت و سازها با جلوه گاههای یک شهر شرقی در آباده ایجاد شد .
با تأسیس فرمانداری در سال 1302 و شهرداری در سال 1304 موجودیت مستقل سیاسی این شهرستان تجلی یافت و به عنوان یکی از 49 شهرستان دیگر در استان هفتم جای گرفت و در دهه های اخیر با انتراع 5 بخش و ارتقاء به سطح شهرستان وسعت 36000کیلومتری آن به 7400 کیلومتر کاهش یافت و با این توصیف شرایط ارتقای این منطقه از جهت تقسیمات کشوری به خوبی فراهم می باشد .
فرهنگی غنی و هوش سرشار مردم این خطه زبان زد خاص و عام بوده و وجود صنایع دستی مردم این مرز و بوم نشان از هنرمندی و هنر دوستی مردم دارد و راهی برای تأمین معاش آنها بوده است . نجابت ، مهمان نوازی ، تدین و پایبندی بر اعتقادات مذهبی ، ریشه در فرهنگ مردم دارد که پیوسته کوشیده اند که علم و هنر را در هم آمیخته و اثری بدیع خلق نمایند و با استخراج معادن غنی خاک نسوز و تولید انواع کاشی و سرامیک و صنایع وابسته به آن زینت خانه ها ، نمای ساختمانها و ظروف سفره های هموطنان و ماده اولیه کوره های ذوب فلزات کشور را فراهم کنند . از آثار تاریخی مهم این شهرستان می توان به تیمچه صرافیان ، کلاه فرنگی آباده ، قلعه قدیمی ایزدخواست ، تل قصر بهرام گور سورمق ، کاروانسرای شاه عباسی ایزدخواست ، اولین سد قوسی جهان در ایزدخواست ، کاروانسرای شاه عباسی شورجستان ، خانه امید سالار و ... اشاره نمود و همچنین از مشاهیر بنام این شهرستان نیز می توان به حاج محمد جعفر آباده ای ( فقیه ) ، حاج شیخ عباس فرخی ( فقیه و مؤسس حوزه علمیه اثنی عشری )  ، پورفریدون ( شاعره سده هفتم هجری ) ، سقیما آباده ای (شاعر) ، مذنب ( مرثیه سرا ) ،  حبیب ا... ذوالفنون ( موسیقی دان ) و بیش از 400 چهره دیگر از اساتید و دانشمندان آباده ای که در سراسر جهان منشاء اثرات بزرگ هستند به شرح زیر اشاره نمود :
پرفسور بیژن اعرابی متخصص مغز و اعصاب ، پرفسور محمودرضا شهریاری متخصص هوا و فضا مشغول در سازمان ناسا ، حجت الاسلام روح ا... حسینیان ( در گذشته رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی بوده) و مرحوم حجت الاسلام محمد مهدی مهندسی استاد حوزه و دانشگاه اشاره نمود .
  
 
  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است